Основана скупштина Северног Косова и Метохије!
Срби са севера окупираних територија нису прихватили предлог бриселског споразума, већ затражили да се о њему на референдуму изјасне грађани Србије и на данашњем протесту у Косовској Митровици усвојили Декларацију о оснивању Скупштине Аутономне покрајине Косова и Метохије. У Декларацији, усвојеној на протесту под називом „Север Косова и Метохије остаје у Србији“ наведено је, поред осталог, да је постигнути споразум у Бриселу, који је Влада Србије раније данас и потврдила, „нелегитиман и неважећи и да народ који живи на Косову и Метохији неће дозволити његово спровођење, јер би тиме потпао под власт лажне државе Косово“.
Срби са севера окупираних територија нису прихватили предлог бриселског споразума, већ затражили да се о њему на референдуму изјасне грађани Србије и на данашњем протесту у Косовској Митровици усвојили Декларацију о оснивању Скупштине Аутономне покрајине Косова и Метохије.
У Декларацији, усвојеној на протесту под називом „Север Косова и Метохије остаје у Србији“ наведено је, поред осталог, да је постигнути споразум у Бриселу, који је Влада Србије раније данас и потврдила, „нелегитиман и неважећи и да народ који живи на Косову и Метохији неће дозволити његово спровођење, јер би тиме потпао под власт лажне државе Косово“.
Говорници, које су чинили лидери Срба са севера Косова и Метохије, наступили су пред преко 15.000 људи, чиме је овај скуп највећи од свих у скорије време организованих на овом простору.
Текст Декларације
1. Сабор одлучно и неопозиво одбија Споразум од 15 тачака који су власти Србије парафирале у Бриселу са представницима албанских институција у Покрајини 19. априла ове године (а потврдиле на данашњи дан). Имајући у виду да овај Споразум крши Устав Републике Србије и укида њене институције на северу Косова и Метохије, народ Србије који живи у овом делу земље неће допустити његово спровођење, јер би тиме потпао под власт лажне државе Косово.
2. Пошто се читав преговарачки процес, заједно са парафирањем и потврђивањем Споразума одвијао мимо воље српског народа са севера Косова и Метохије на који се Споразум односи, Сабор га сматра нелегитимним и неважећим. Сабор изражава огорчење на чињеницу да су највиши представници власти Републике Србије предали део Покрајине под српском управом онима који су извршили насилни чин отимања Косова и Метохије
3. Чином потписивања овог Споразума Србија се одриче не само својих институција на северу Косова и Метохије него и свог права, како домаћег тако и међународног, на своју јужну Покрајину. Они који су то учинили заслужују сваку осуду, јер нису добили мандат ни од кога да предају свету српску земљу и српски народ, материјална добра и духовне светиње, а све зарад својих уских политичких интереса.
4. Због свега овог, српски народ са севера Косова и Метохије неће допустити примену овог срамног Споразума. Имамо у виду и светињу Косова коју својим живљењем чувамо, али и нашу егзистенцију и судбину које се доводе у питање ако потпаднемо под власт Албанаца на шта нас овај Споразум тера.
5. Наш непосредан одговор на штетност изнуђеног Споразума јесте поступање по Уставу наше државе Републике Србије који је потврђен од стране народа на референдуму. Ми грађани, као носиоци суверенитета према члану 2. Устава, ћемо поштовати и примењивати Устав Републике Србије.
6. Полазећи од Устава Републике Србије Сабор закључује да је дошло време за оснивање Скупштине Аутономне Покрајине Косова и Метохије.
Скупштина АП Косова и Метохије имаће привремени карактер због околности у којима се оснива. Скупштину ће у почетку чинити одборници – делегати Скупштина општина Косовска Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавић. Њој ће моћи да приступе делегати свих скупштина српских општина у Покрајини, као и скупштина општина националних заједница.
7. Током свог привременог заседања Скупштина АП Косова и Метохије обављаће надлежности из круга уставних надлежности аутономних покрајина имајући у виду ванредне околности њеног оснивања и деловања.
Сва питања у вези надлежности, организације, органа и служби, као и питање првих избора делегата ове Скупштине, уредиће се привременим Статутом. Овај акт, као и други акти неопходни за рад Скупштине АП Косова и Метохије, биће донети на оснивачкој седници овог представничког тела српског народа на Косову и Метохији. Ови привремени акти важиће до доношења посебног закона о суштинској аутономији АП Косова и Метохије по поступку предвиђеном за промену Устава.
8. Сабор је чврстог уверења да грађани Србије треба још једном, као и када је био усвајан важећи Устав Републике Србије, да на референдуму потврде своју вољу да Косово и Метохија треба да остану у саставу Србије.
Пре оцене о уставности бриселског Споразума и његовог евентуалног потврђивања на референдуму, исти се не може примењивати.