Братунац: Парастос погинулим борцима са сарајевског ратишта (ВИДЕО)
У оквиру обиљежавања 20 година од егзодуса Срба из Сарајева, данас је на братуначком гробљу служен парастос, прислужене свијеће за покој душа и окађено 185 гробова погинулих бораца са сарајевског ратишта чији су посмртни остаци пренесени у Братунац приликом егзодуса.
На тешке моменте напуштања вјековних огњишта подсјетиле су их сцене из документарног филма „Сарајевски егзодус – три тачке на мир”.
Разговарали смо са члановима Удружења сарајевских Срба из Братунца, и провјерили како данас живе и шта је са њиховом имовином?
Након потписивања Дејтонског споразума, у Братунац је доселило 10.000 Срба из сарајевских насеља Хаџићи, Грбавица, Илијаш, Вогошћа. У избјегличкој колони био је и Перо Пауновић са својом породицом. –
Невријеме, киша, лед ,олуја, колоне, ко није преживио , не може знати шта је било, рекао је Пауновић.
Данас многи изгнани сарајевски Срби, за које медији у Федерацији тврде да су сами произвели егзодус, живе у биједи, у алтернативном смјештају. Имовина им је порушена и немају гдје да се врате. Саво Цвијетић избјегао је са Нишићке висоравни.
– Имам у грунту земљу. Имао сам кућу, све је порушено. Нико ништа није надокнадио, не само мени него никоме у моме селу, истакао је Цвијетић.
Мировним споразумом, сјеверозападне сарајевске општине насељене Србима, мимо њихове воље, предате су Федерацији БиХ.
– Срби су бирали или Републику Српску или своја имања. Изабрали су Српску. Срби кроз историју, иначе, су увијек поклањали своје побједе и територије зарад братства – јединства у којег су само они вјеровали. А, шта се данас дешава данас, ту земљу купује Абу Хамза и њему слични, нагласио је Велимир Дуњић, предсједник Пододбора Владе Републике Српске за обиљежавање важних историјских датума.
Предсједник Удружења “Сарајевски Срби” Видомир Бандука нагласио је да је највриједнија слобода и додао – Највриједније је да се у Српској осјећамо слободно, да слободно дишемо и да нисмо под нечијом чизмом.
Иако чезну за својим огњиштима, не желе да се врате у Федерацију, јер би тамо, кажу, били грађани другог реда.
Наступом глумице Биљане Ђуровић, која је извела монодраму “Надежда Петровић”, у пуној сали братуначког Културног центра завршен је дводневни програм евоцирања сјећања на голготу сарајевских Срба, који су након одбијених 36 непријатељских офанзива, морали да напусте одбрањени завичај.
РТРС