Србија

Удружење бораца: Отаџбина звала па заборавила

Савез удружења бораца од 1991. до 1999. о жалби државе на пресуду суда у Старзбуру. Ветерани траже доношење закона о националном признању и побољшање материјалног статуса

У новооснованом Савезу удружења бораца од 1991. до 1999, које окупља 140.000 чланова из 12 градова, траже доношење закона о националном признању и побољшање материјалног положаја ветерана, о којима је до сада мало ко бринуо. Указујући на то да је неопходно изједначавање права бораца на читавој територији Србије, председник овог савеза и први човек лесковачке организације, Душан Николић, каже да се нису надали приговору државе на пресуду суда у Стразбуру – којом је борцима признато право на исплату ратних дневница – али их он није ни изненадио…

– Држава је то морала да уради да би искористила све правне лекове, да је сутра, кад буде дошло до смене власти, неко не би запитао зашто се на ту пресуду нико није жалио. Дакле, ми све разумемо, али верујемо у решавање наших проблема, јер се у пракси суда у Стразбуру никада није десило да поништи своју пресуду – оценио је Николић.

И док би одлука међународне инстанце по приговору Србије требало да буде позната до краја овог месеца, као круцијални доказ да аргументи државе не стоје, саговорник “Новости” наводи изјаве које су борци Топличког округа потписивали пре него што су узели новац.

– Ако се ради, као што сада држава тврди, о социјалној помоћи, зашто су борци потписивали изјаву којом се одричу права да туже државу за ратне дневнице – пита се Николић. – Иначе, више не можемо да дозволимо да наши борци живе скупљајући храну из контејнера. Велики број ветерана остао је без посла, па немају право на материјалну помоћ, немају ни здравствену књижицу и не могу да се лече, а борили су се за ову државу. Уосталом, они тада нису размишљали о томе да ли је тај рат био оправдан или не, већ су се одазвали на позив “Отаџбина те зове”. Зато ми је посебно жао што нас је држава заборавила и оставила на маргини, не показујућу никаву бригу.

На крају, треба истаћи да лесковачка организација поседује податке о око 12.000 бораца који траже исплату ратних дневница, а то право ће – по пресуди суда у Стразбуру – остварити сви учесници рата, на читавој територији Србије, независно од тога јесу ли или нису водили судски спор са државом

 

(НЕ)ПОСТОЈЕЋЕ ПОДЕЛЕ

ДУШАН Николић негира да постоје озбиљне поделе међу лесковачким борцима, иако је испред зграде Градске управе група ветерана поставила војнички шатор, који ту стоји већ 526 дана, а председник штрајкачког одбора, Милорад Митић, својевремено је изјавио да неће бити померен до прве уплате, уз тврдње да његово крило окупља више од 10.000 чланова…

– Огромна већина бораца се већ неколико месеци враћа у наше удружење, а у шатору врло често нема никога – објашњава Николић, који се са Митићем слаже само у једном: да су политичке партије, пред изборе, обећавале исплату дневница, а онда су ветеране поново сви заборавили.

 

Извор: Новости

Напиши коментар