На данашњи дан, 4. децембра 1992. године, погинуо је пуковник Војске Републике Српске Зоран Боровина командант Илиџанске бригаде.
Постројена Српска гарда Илиџа испред хотела Србија
Рођен је 1952. године у Малом Пољу код Хан Пијеска. Основну школу и гимназију је завршио у Хан Пијеску након чега уписује Војну академију у Београду. Године 1992. генерал Ратко Младић га поставља за команданта Илиџанске бригаде са чином пуковника Војске Републике Српске. Командовао је у многобројним борбама између Војске Републике Српске и муслиманских терористичких банди. Био је сасвим природан, тих, са благим осмехом на лицу. На положајима се изузетно истакао храброшћу и одлучношћу. Уживао је велико поштовање међу борцима.
Илиџа, Зораново (Отес) – Српска гарда Илиџа
Пошто су муслиманске терористичке банде свакодневно гранатирале цивилне положаје у Српском Сарајеву, војна команда Српског Сарајева је донијела одлуку о ослобађању Отеса који је представљао важан стратешки положај и са кога је муслиманска терористичка банда испаљивала највећи број граната. Операција ослобађања Отеса којом је командовао Зоран Боровина је почела у зору 1. децембра 1992. Он је заједно са својим борцима даноноћно боравио на првим линијама. Борбе су биле врло напорне јер је терен градска урбана средина у којој се сваки објекат тешко заузима. Четврти дан операције у предвечерје 4. децембра 1992. командант Боровина је са неколико добровољаца извршио диверзантски упад иза непријатељских положаја.
Илиџа, 4. децембар 1992. године – Српски борци ујутро 4. децембра, пред борбе на Отесу
Током акције међу његове борце је бачена ручна бомба коју је пуковник Боровина покушао да врати. Ручна бомба је експлодирала у његовој десној шаци. Тијело команданта Боровине су његови саборци пренијели у ратну болницу Жица у Блажују, гдје је хирург Миодраг Лазић констатовао његову смрт коју је описао и у својој књизи „Дневник ратног хирурга“:
„Сад је око 21 сат. Баш у ово време донесен је леш команданта Зорана Боровине. Погинуо је предводећи своје борце у јуришу. Нема десну шаку. Повреде главе, груди, лица. Међу његове борце пала је ручна бомба. Храбри командант Илиџанске бригаде покушао је да је врати непријатељу. Експлодирала је у његовој десној шаци. Заштитио је војнике својим телом. Био је прави командант. На левом џепу своје војничке блузе носио је беџ са ликом Његоша. У десном је имао бомбоне. Исте оне које је делио деци пре пет-шест дана, када је долазио у посету болници. Да ли и он има негде своју децу? Жао ми је команданта и великог борца Зорана Боровине. Тешко ми је и као човеку и као хирургу. Невероватно тешко. Али осећам велику срећу што помажем свом народу, поносан сам што сам део ове велике српске борбе.“
Илиџа, 4. децембар 1992. године – Српски борци у договору током одбране Отеса
Отес је ослобођен у јутро 5. децембра 1992. По уласку јединица Војске Републике Српске, у част пуковника Зорана Боровине Отес је проглашен у Зораново.
Нека му је вјечна слава и хвала!
Пуковник Зоран Боровина са саборцима
Бог да му душу прости, лака му црна земља, био је прави војсковоџа. Мени био кмадант батаљона, касарни у Дервенти.