Руски ловац пете генерације Т-50 (ПАК ФА) фактички је „летећи робот“, код којег пилот представља само један део авиона, изјавио је за РИА „Новости“ саветник првог заменика генералног директора концерна „Радиоелектронске технологије“ Владимир Михејев.
Према плану, серијска производња новог ловца требало би да почне 2016. године, а сада су у току тестирања. Засад само један земља на свету има у саставу свог наоружања ловце пете генерације. То су САД са авионима F-22 и F-35.
Коришћење композитних материјала и иновативне технологије, аеродинамичка структура авиона и особине мотора чине да је ПАК ФА изузетно тешко уочљив за радаре и друге локационе системе.
„ПАК ФА је већ у извесној мери летећи робот, у којем пилот обавља не толико функцију управљања колико представља један од саставних делова летелице. То значи да је реакција пилота већ укључена у структуру управљања“, објашњава Михејев.
Према његовим речима, ПАК ФА бисмо могли такође да назовемо „паметним“ авионом, јер он има „паметан омотач“ који, осим функције пилотирања, фактички преузима улогу инструмената и помоћних система.
„Ако погледамо, на пример, граничне плоче на крајевима крила, онда је, са једне тране, то део крила, а са друге је то станица за активну одбрану ’Хималаји’. Она се налази у самом крилу и обезбеђује не само одређене карактеристике при летењу, него и заштиту: ствара сметње и служи као радар“, изјавио је саговорник агенције.
Руска реч