На данашњи дан 1918. „Марш на Дрину“ српског композитора Станислава Биничког је први пут одјекнуо улицама Ниша, тек ослобођеног у Првом светском рату. Уз звуке марша победоносно је корачала Дринска дивизија славне српске војске.
На Дрину (познат и као „Марш на Дрину“) је традиционални српски марш који је компоновао Станислав Бинички у Ваљеву почетком Првог светског рата у част победе српске над аустроугарском војском на Церу и команданта Гвозденог пука Миливоја Стојановића. Ова песма постала је симбол храбрости Срба у Првом светском рату, који су, упркос великим губицима у људству, из тог рата изашли као победници. Победа малобројне српске војске над надмоћном аустроугарском војском истовремено је и прва победа савезничких сила у Првом светском рату.
Иво Андрић је 1961. године у Шведској на доделу Нобелове награде понео композицију „На Дрину“. Дело је изазвало велику пажњу шведске јавности и до данас једно је од најслушанијих дела у Шведској.
Швеђани су најзаслужнији за пораст популарности марша 60-их година 20. века. Године 1964. снимљен је и филм „Марш на Дрину “ у режији Жике Митровића.
Године 1964. српски новинар и песник Милоје Поповић написао је и текст за марш.
Обраде
Године 1966. холандска група „The Spotnicks“ снимила је обраду „Mарша На Дрину“, а исте године марш је обрадила и британска група „The Shаdows“. Немачки музичар Џејмс Ласт (нем. James Last) 1968. снима обраду композиције.
Од домаћих музичара обраду песме је обрадила група „Смак“ 1982. Марш је обрадио и Бранимир Штулић.
Да ли би Срби побиједили моћну Аустро-угарску, ослбодивши Србију,Босну,Црну Гору и Хрватску, да их је предводио неко ко није служио војни рок ???
Ne bi nikad.